24/7 İletişim0505 893 70 96

翻子拳
Fanziquan

Fanziquan

Fanziquan, ters düz etme stili anlamına gelir, bir diğer adıyla Fanquan yani yabancı stil. Eskiden Bashanfan yani 8 kaçışlı ters düz etme stili. Duanda (kısa mesafe stili) stillerinden birisidir. Uzun zaman önce, Ming (1368-1644) döneminde Qi Jiguang'ın yazdığı Jixiao Xinshu (etkili disiplinin yeni kitabı)'nun Quanjingjie bölümünde: "Bashanfan (8 kaçışlı ters düz etme stili), Shierduan (12 kısa mesafe stili) mükemmelin mükemmeli" olarak geçmektedir. Bu eserde; Sanshiershishi (32 form)'nin Dangtoupao (kafaya doğru top mermisi), Niuluanzhou (inatçı anka dirseği), Shunluanzhou (yakışan anka dirseği), Qigushi (bayrağı hareketlendirme formu) vb. uygulamalar Fanzi stiline aittir.
Günümüzdeki Fanzi stili, Hebei eyaletinden Zhao Laocan tarafından ortaya çıkarılmış ve Duan Luoxu'ya aktarmıştır. Kuzeydoğulu Xu Zhaoxiong, Duan ailesinden Fanzi stilini öğrendi. Daha sonra, Shenyang'lı Hao Mingjiu ve Hu Fengsan'a öğretti. Ayrıca, Yantai'lı Cheng Dongge, Fanzi stilini öğrenirken Tanglang Jiushou stilini de öğretti. Minguo (1912-1949) döneminin ilk yıllarında usta Ma Fengtu ve kardeşi Ma Yingtu, usta Hao, Cheng ve Hu'dan Fanzi stilinde eğitim aldı ve karşılığında ise Ma ailesi Tongbei Pigua stilini öğrettiler. Bu nedenle, Shenyang'lı Fanzi uygulayıcıları aynı zamanda Pigua stilini de uyguluyor.
Günümüzde geniş bir alana yayılaran, kuzeybatı ve kuzeydoğu olarak iki dala ayrılan Fanzi stilinin güçleri, tarzları ve form yapıları farklıdır. Kuzeybatıdaki Tongbei Fanzi stili, Tongbeijing ile daha renklidir, belden fırlayan güce odaklanarak daha şiddetlidir.
Günümüzdeki Tongbei Fanzi ve Chuojiao stilleri, Pigua stili ile eşleştirilerek harmanlandırıldı. Bu nedenle, Tuntu Fali (içeri çekilerek dışarı fırlayan güç), Lulu Fanche (makara dönüşü ve çevrilerek sökmek), Jiaokaopi (karıştırarak yaslanan kesme) gibi hareketler kapsamlı bir şekilde Jingdao (kuvvetin gücü)'yu uygular. Geri çekilme hareketlerinde Qigushi (bayrağı hareketlendirme formu) hareketiyle hepsi tek seferde güçlü, hızlı ve şiddetli inişler ve çıkışlar uygulanır. Fanzi stili; Cuibafan (kırılgan 8 ters düz etme), Zhanzhuangfan (dik duruşlu ters düz etme), Jianzongfan (güçlü maksatlı ters düz etme), Lushoufan (yağmalayan ters düz etme) gibi temel formlardan oluşur. Fanzi stilinin silahları ise; Babu Lianhuan Jinshoudao (8 adımlı zincirleme ilerleyen elli kılıç), Mianzhandao (aralıksız savaş kılıcı)'dur. Kuzeybatı Fanzi stili formları ise; Cuibafan (kırılgan 8 ters düz etme), Zhanzhuangfan (dik duruşlu ters düz etme), Jianzongfan (güçlü maksatlı ters düz etme), Lushoufan (yağmalayan ters düz etme), Qingshoufan (hafif elli ters düz etme), Yizifan (tek karakterli ters düz etme), Bashanfan (8 kaçışlı ters düz etme), Bashoufan (8 elli ters düz etme), Liushoufan (6 elli ters düz etme)'dır.
Cuibafan: Cuibafan, kırılgan 8 ters düz etme anlamına gelir. Tongbei Fanzi stilinin formlarından birisidir. Doğrudan dışarıya ve doğrudan içeriye top mermisi gibi vuruşlara odaklanır. Daha çok, saldırılar önden vurularak arkaya yapılır, bu nedenle Qianhou Fanzi (önden arkaya ters düz etme) da denilir.
Zhanzhuangfan: Zhanzhuangfan, dik duruşlu ters düz etme anlamına gelir. Tongbei Fanzi stilinin formlarından birisidir. Yürümeden yapılan formdur. Pratikdeki yukarı ve aşağı el değişimleri, beden ve adımlamaların dönüşümleri uygulanır. Bu nednele Shangxia Fanzi (yukarıdan aşağıya ters düz etme) da denilir. İçeriğinde, Chushou Dabiliang (eli fırlatarak burun köprüsüne vuruş), Suoshou Benxiongtang (eli büzerek göğüse çalıştırmak) gibi 8 hareketi vardır. Fanzi'nın, Buhuijia (eve gitmeme) ve Yiguabian (tek askı kırbaç) da geleneksel çalışmalarda yalnızca 8 seri ve 1 tek hatta yürüme uygulaması vardı, Minguo döneminden sonra, formların başlangıç ve bitişlerinin dönüşümüne gerek duyuldu ve adımlamalar geliştirilerek 2 hatta yürümeye dönüştürüldü, el teknikleri şifrelendi. Kuzeydoğu ile kuzeybatının Zhanzhuang hareket terimleri farklıdır, uyumla uyuşmazlık vardır, her birinin form yapısında ve güç kullanımında kendine özgü özellikleri vardır.
Jianzongfan: Jianzongfan, güçlü maksatlı ters düz etme anlamına gelir. Tongbei Fanzi stilinin formlarından birisidir. Minguo döneminin ilk yıllarında, Ma Fengtu tarafından oluşturularak Gansu, Shanxi, Qinghai, Xinjiang ve Huabei bölgerinde yaygınlaştı. Başlangıç ve bitiş hareketleri Qigushi'dir. Ana hareketleri ise; Youquanchui (sağ çember vuruşu), Lianfa Sijian (arka arkaya dört ok), Pengsuoshou (iki elle kiliti tutmak), Yedi Canghua (yaprağın altına saklanan çiçek), Kaishilei (açık taş gürültüsü)'dir.
Lushoufan: Lushoufan, yağmalayan ters düz etme anlamına gelir. Tongbei Fanzi stilinin formlarından birisidir. Diaonakou (hileyle yakalayıp alıkoymak), Sipao Luxiu (yırtık elbise kolunu sıvazlamak) gibi ana hareketler ile daha çok saldırılar soldan sağa yapılır. Bu nedenle Zuoyou Fanzi (soldan sağa ters düz etme) denilir.
Bolangfan: Bolaanfan, dalgayı ters düz etme anlamına gelir. Fanzi stilinin formlarından birisidir. Ningniu (burkarak çevirmek), Bengtiao (çökeni taşımak), Hengshu (yataylayarak dikeylemek), Lanjie (engelleyerek durdurmak) gibi ana hareketler ile daha çok saldırılar içten dışa yapılır. Bu nedenle Liwai Fanzi (içten dışa ters düz etme) denilir.

翻子拳

翻子拳,又名“翻子”、“番拳”。原名“八闪翻”,俗称“翻子拳”。属短打类型的拳术,传承久远,明代戚继光纪效新书拳经捷要篇中有:“八闪翻、十二短,此亦善之善者也”之记载,拳经三十二势中之当头炮、拗鸾肘、顺鸾肘、旗鼓势等招式系撷取自翻子拳。
近代翻子拳出于河北赵老灿,赵传段洛绪,东北许兆熊得段氏翻子拳,后传沈阳郝鸣九、胡奉三等人,此外烟台程东阁亦擅长翻子拳,兼习螳螂九手,民国初年马凤图、英图宗师得郝、程、胡的翻子拳;郝、程、胡得马氏兄弟的通备劈挂拳,故至今沈阳习翻子拳者兼习劈挂拳。
近代传播较广的西北、东北两支翻子拳原系同属一脉,但劲力、风貌与套路结构上已有不同。西北所传之通备翻子,由于通备劲染化,注重以腰发力,浑厚一气。
当代之通备翻子已与戳脚、劈挂相配相融。因此也追求吞吐发力、辘轳翻扯、搅靠劈重的通备劲道。收式起收势均取旗鼓势发力迅猛遒劲,架势起伏闪动,一气呵成。翻子拳基本套路有:脆八翻、站桩翻、健宗翻、掳手翻等。翻子拳特有的器械有八步连环进手刀、绵战刀等。西北翻子套路主要有:脆八翻、站桩翻、键宗翻、掳手翻、轻手翻、一字翻、八闪翻、八手翻、六手翻等。
脆八翻:脆八翻,通备翻子主要套路之一,以直出直入连珠炮打为主,多攻前打后,可称前后翻子。
站桩翻:站桩翻,通备翻子主要套路之一,不走架趟子,只占据卧牛之地,锻炼手法变化和身法步法的转换,可称上下翻子。其内容依拳谚出手打鼻梁、缩手奔胸膛等八句为据,在翻子不回家、翻子一挂鞭的传统习俗下,较早的拳套只有八势一个单趟,民国以后,依武术套路演练时起收式归于一地的要求,逐步发展成两趟,其手法亦随之加密,东北与西北所传之站桩翻歌同势同,但源同流异,在套路结构及劲道运用上各有特色,各有新异。
健宗翻:健宗翻,通备翻子主要套路之一,民国初年由马凤图所编,之后广为流传于甘肃、陜西、青海、新疆及华北等地,起收势均取旗鼓势,主要拳式包括有右圈捶、连发四箭、捧锁手、叶底藏花、开石雷等。
掳手翻:捋手翻,通备翻子主要套路之一,以刁拿扣,撕袍捋袖为主,多攻左打右,可称左右翻子。
波浪翻:波浪翻,翻子主要套路之一,以拧扭,崩挑,横竖,拦截为主,多攻里打外,可称里外翻子。

Başlamaya hazır mısınız?

突厥通俻 Turk Tongbei