24/7 İletişim0505 893 70 96

马姓由来
Ma Soyadı Kökeni

Ma Soyadı Kökeni

Ma Soyadı Sıralaması
Ma soyadı günümüzde yaygın bir soyadıdır ve özellikle Kuzeybatı Çin'de yaygın olarak dağılmıştır. Nüfusu, ülkedeki toplam Han (Çinli) uyruğunun yaklaşık % 1,05'ini oluşturur. Çin'de % 1'den fazla nüfusa sahip 19 soyadından biridir ve 19. sırada yer almaktadır. Aynı zamanda ülkedeki Hui (Müslüman) uyruğunun soyadıdır. Çoğunlukla Ningxia eyaletinin çoğu bölümünde, Gansu eyaletinin çoğu bölümünde, Qinghai eyaletinin doğu bölümünde, Neimenggu eyaletinin batı bölümünde, Xinjiang eyaletinin Urumçi bölgesinde dağılmıştır.

Ma Soyadının Kaynağı
Ma soyadının 6 kökeni vardır:
1- Ying soyadından, imparator Zhuan Xu (MÖ.2342-MÖ.2245)'nun neslinin torunu Bo Yi (MÖ.?-MÖ.1973)'den sonra gelen atanın Jue lakaplı adıdır. Xintangshu Zaixiang Shixibiao (Yeni Tang kitabı başbakanın soy seceresi) ve Yuanhexingzuan (Yuan ve soyadı derlemesi) ile diğer ilgili kaynaklara göre, eski tarihdeki Zhanguo (MÖ.475-MÖ.221) zamanındaki, güçlü dövüş sanatıyla, cesur stratejisiyle büyük başarılara sahip olmuş Zhao devleti generali Zhao She, günümüzde Hebei eyaleti Handan çevresindeki Mafushan (Ma Fu dağı) denilen bu arazi, impataroluk mahkemesi tarafından ona tahsis edilmişti. Zhao She, mührünü aldıktan sonra ona Ma Fujun (Ma Fu'nun asil beyi) denildi ve daha sonra onun soyundan gelenler Ma Fu soyismini aldılar. Daha sonra, Fu kelimesi çıkarıldı nesilden nesile Ma soyismi, Ma Shi (Ma ailesi) ailesi olarak kullanıldı.
2- Ma soyadının değiştirilmesiyle birlikte, Han (MÖ.206-MS.220) hanedanlığı Qi'lerden olan Ma Gong, asıl soyadı Ma Si, Ma Gong sarayında ünlüydü ve soyadını Ma olarak değiştirdi. Soyadının atası, Zhao She'dir.
3- Jin (1115-1234) hanedanlığı kaynağında, kurucu atası batı bölgesinden Ma Qingxiang'dı ve Lintaodi (günümüzde Gansu sınırları içerisinde)'ye yerleşti ve Ma soyisminin bir dalı oldu. Tang (618-907) hanedanlığındaki batı bölgesi refah İpekyolu çevresi gibi, batı bölgelerindeki Ma soyadına sahip kişiler İpekyolu'nun refahına katkıda bulundu, bazıları daha sonra merkeze yerleşti.
4- Yuan (1279-1368) hanedanlığı kaynağında, kurucu atası Jin hanedanlığı memuru olan Moğol asıllı Yue Naihe, daha sonra adı Shi olarak adlandırıldı. Xingshi Kaolue (soyadı araştırması) kaynağına göre, Yuan hanedanlığında, Jin hanedanlığı memuru olan Moğol Yue Naihe, Jin hanedaanlığı sonlarında atası Fengxiang Mabing (süzülen anka atlı askeri birliği) askeri olduğu için soyismini Ma ailesi olarak değiştirdi ve Ma Zuchang adını aldı. Daha sonra başka bir söylentiye göre, Ma Bu (at adımı) komutasının adını da soyismi olarak kullandı ve Ma soyisminde bir dal daha ortaya çıkmış oldu.
5- Hui (Müslüman)'lerin iç göçünden kaynaklanan ve Han (Çinli)'lar ile evlenmelerinden dolayı Ma soyismini almalarıdır, bu Hui'lerin ortak bir soyismidir. Diannan Conghua (güney Dian Cong söylemleri) kaynağına göre, Hui uyruğu en çok Ma soyismine sahiptir, bu nedenle "Shige Huihui Jiuge Ma" yani "10 Müslim 9 At" değişi de vardır. Ma soyismi esas olarak ata adının (Jingming "kutsal isim") baş sesinden gelir. Örneğin; "Ma öğretilirken, çoğunlukla Arapça isimlerinin harf çevirisidir, ilk ses Ma'ya çevrilebilir". Huizuren Wuzhi Mingdai (Ming hanedanlığında Müslümanların tarihsel olayları) kayıtlarında, "Ma, ilk hecenin çevirisidir, başlangıçta kişi ismiydi", daha sonra bir Çin soyadı oldu. Bu, isimdeki soyadının evrensel sürecidir. Müslümanlar arasında, asil ve kutsal isim Muhammed en yaygın isimdir ve bu kutsal isim Çin tarihinde çoklu çevirileri olmuştur (Mahanmode, Mahamaide, Mahama, Mahema, Mahamu, Mahamo gibi). Örneğin Qing hanedanlığında Xu Ke'nin Xiyu Daoji (batı bölgeleri kayıtları), Weiyuan'ın Haiguo Tuzhi (deniz ülkelerinin resimli kayıtları) gibi eserlerinin tamamı, ilk sesi "Mu" hecesini "Ma" olarak çevirmiştir. Hatta bazıları Muhammed'e "Ma Peygamber" demektedir. Bu durumun etkisi altında, Ma soyadının imparator tarafından verildiği gerekçesiyle birleştiğinde Hui halkı, Han halkı kadar soyadına önem vermezler, soyadlarını özgürce seçebilirler. Bu nedenle bir çok Hui halkı Ma soyismini seçer. Ma soyadlı insanların sayısı büyük ölçüde artmıştır, böylece Ma soyadlı daha da çok insan olacaktır.
6- Qing (1644-1911) hanedanlığı kaynağında, bir Mançu olan Ma Jiashi, soyadını Ma olarak değiştirdi. Ülkenin kuzeydoğusunda bir çok Mançu, Ma soyadıyla toplantı. Nurhachi'nin kurduğu Jin devletinden sonra, Baqi (8 sancak)'de sayısız Ma soyadlı Mançu vardı. Mançuların Ma soyadı, yer isimleriyle ilgilidir. Batı Han (MÖ.206-MS.23) zamanında, Jilin eyaleti sınırları içerisinde, büyük bir ülke oldu ve bu ülkede ünlü at yetiştirmeleriyle ünlü olduklarından dolayı; Ma Jia (at üreticisi), Gou Jia (köpek üreticisi), Niu Jia (inek üreticisi) gibi 6 hayvan ehlileştiricisi olarak bilinir. Bu bölgeye göç eden Mançular, bu yere soyadlarını vermişler, böylece aynı soyadına sahip farklı ataları olmuştur.

马姓由来

马姓排行
马姓是当今常见姓氏,分布很广,尤以国西北地区最为集中,其人口约占全国汉族总数的1.05%,为中国人口最多的超过1%的十九个姓之一,居第十九位,同时也是国回族大姓。主要分布宁夏大部、甘肃大部、青海东部、内蒙古西部、新疆乌鲁木齐地区。

马姓氏源流
马姓源出有六:
1、出自嬴姓,为帝颛顼裔孙伯益之后,以祖上爵号为氏。据《新唐书·宰相世系表》及《元和姓纂》等有关资料所载,古代战国时期,赵国有个将军叫赵奢,武艺高强,有勇有谋,战功赫赫,而受朝廷封于马服那个地方享用地的物产,就是现今河北邯郸一带。赵奢受封后人们也称他马服君,他的子孙更是用马服当作姓,称为马服氏。又后来省去了服字,世代姓马,称为马氏。
2、出自他姓改马姓。如汉代有汉戚人马宫,本姓马矢,至马宫以仕学显,改姓马。得姓始祖:赵奢。
3、源于金朝,始祖为西域人马庆祥,入居临洮狄道(今甘肃省境内),成为马姓一支。如唐朝繁荣的西域丝绸之路一带,有西域的马姓人为繁荣丝绸之路作出贡献,有的后来定居中原。
4、源于元朝,始祖是在金为官的蒙古人月乃和,其后以官名为氏。据《姓氏考略》载,元代在金朝为官的蒙古人月乃和,因其祖在金末为凤翔兵马判官,遂改姓马氏,取名马祖常。其后人相传亦以其官马步指挥使命姓,亦为马氏,成为马姓一支。
5、出自回族人内迁与汉人通婚,采用汉字马姓,为回族常见姓之一。据《滇南丛话》载,回族中的马姓最为多,故有着“十个回回九个马”之说。马姓主要来自祖名(经名)首音。如“我教之马,则多为阿拉伯人名之译音。首音,均可以马字译也”。又据《回族人物志明代》载:“‘马’是第一音节的音译,原来是人名”,后来就成了中国姓氏了。这也就是“以名为姓”的演化过程。在穆斯林当中,取尊贵的圣名穆罕默德为经名者最为多,且圣名在中国历史上又曾被“一名多译”(马罕默德、马哈迈德、马哈马、马合麻、马哈木、马哈默等)。如清代徐珂《西域水道记》、魏源《海国图志》等均将人名中的首音“穆”译为“马”。甚至有人称穆罕默德为“马圣人”。在这种情况的影响下,再加上“马”姓是皇帝赐姓,回族又不似汉族那么重视姓氏谱系,而是可以自由选姓使用,故很多回族人便选用了“马”姓,大大增加了“马”姓的人数,故姓马的也就多了。
6、出自清代,满族人中的马佳氏,改姓为马。在国东北聚集着许多满族马姓,努尔哈赤建立金国后,在八旗中就有许多满族马姓。满族的马姓跟地名有关,据说在西汉时期,在现在的吉林省境内,有一个夫国,这个国呢,他们也是以养名马出名,而且他们还把官叫马加、狗加、牛加,以六畜为官名,迁入这个地区的女真族,都以这个地名为姓了,所以它也算是同姓不同宗。

Başlamaya hazır mısınız?

突厥通俻 Turk Tongbei