24/7 İletişim0505 893 70 96

马凤图
Ma Fengtu

Ma Fengtu

Ma Fengtu (1888-1973) diğer adıyla Ma Jianyi, Müslüman, Hebei eyaleti Cangxian şehri Yangshiqiao (günümüzde Mengcun Müslüman Özerk Bölgesi) köyünden. Çocukluğunda dedesi Ma Jieyuan ve babası Ma Huatang'dan Piguaquan ve Shuaijiao, dayısı Wu Maotang' dan Qinglongquan ve Bajiquan, büyük usta Wu Shike' den Bajiquan stillerini öğrendi.
1899 yılında 11 yaşındayken, büyük usta Huang Linbiao' dan Tongbei Dajiazi, Shierdatangzi, Pigua, Qinglong el formu ile Luheqiang, Shuangshoudao, Xuanhuajian silah formu stillerinde eğitim aldı, ve bu sistem Li Yunbiao ve Xiao Hecheng ile Huang Linbiao' nun kabul gördüğü Tongbeixue idi.
1909 yılında, ilk bilim adamı olarak Tianjin Kuzey Yabancılar Öğretmen Fakültesine girdi. Sun Zhongshan liderliğindeki, bir çok gizli faaliyetin yapıldığı, ittifak birliği olan Yanzhibu' ya dahil oldu.
1910 yılında, bu ittifak birliğinin talimatıyla ve üyelerin ittifakı ile, Japon Samuray' larına karşı olarak, Xingyiquan ustası Ye Yunbiao ve Li Cunyi, Bajiquan ustası Li Shuwen ve Taijiquan ustası Li Ruidong ile birlikte Çin Savaşçı Birliği' ni kurdu ve birliğin başkan yardımcılığı ile eğitmanliği görevinde bulundu.
1912 yılından sonra kardeşi ve Bajiquan ustası Han Huiqing ile birlikte Çin' in kuzey-doğu bölgesine gitti. Shenyang bölgesinde, "Fengtian Sanlao" yani Fengtian' ın 3 yaşlı ustası olarak anılan Hao Mingjiu, Hu Fengsan, Yang Junfeng ve Shangdong' lu Tanglang ustası Cheng Dongge ile birlikte savaş sanatlarında çalışmalarda bulundu. Ma, Hao ve Cheng arasında büyük bir dostluk alış verişi oldu. Ve, Hao ile Hu' dan Fanzi, Chuojiao, Cheng' den Tanglang Jiushou ve Bajii, Fanzi eğitimlerine karşılık, Ma ise Pigua, Baji, Luheqiang, Tongbeijian eğitimlerini öğretti. Tianjin' de eğitmen olarak görevliyken, Çin Savaşçı Birliği' ni temsilen, Japonların Kendo stilini Jijian ile test müsabakasında, 3. rauntta maçı aldı.
1920 yılında köyüne tarım ve çiftçilik için geri döndü ve dövüş sanatları ile Çin tıbbı öğretmeye başladı.
1923 yılında memleketindeki kuraklık nedeniyle, kardeşleri Ma Yingtu, Ma Changtu ve büyük oğlu Ma Guangda ile beraber Feng Yuxiang' ın yanına gittiler. Feng ile Beijing' de yaptıkları görüşme ile Tongxian' da vergi denetim müdürlüğünde göreve başladılar.
1924 yılında, Zhang Jiakou ile Zhang Zhijiang' ın birlikte kuduğu Feng Yuxiang bölüğü Wushu Araştırma Merkezi' nde, Feng Yuxiang bölüğü Bairenzhanshu müdürü olarak görev yaptı ve Bairenzhanshu (çıplak kılıç taktiği) kitabını yazdı. Ve bu arada, kardeşi Ma Yingtu ile birlikte, Fengmogu sopası ve Piguaquan stilinin 3. formu Feihuquan ile, kuzey-batı Çin ordusu için Pofengbadao kılıcı kitaplarını yazdı.
1926 yılında, Feng' in birliği Nankou' da yenilgiye uğramasıyla batıya çekilerek, Feng birliğindeki Liu Youfen birliğiyle birlikte Ningxia üzerinden Gansu girdiler. Ma Yingtu ise, Zhang Zhijiang ile birlikte Nanjing' e gitti ve Çin Merkesi Guoshu Enstitüsü kuruluş hazırlığına başladılar. 1926 yılında, Çin ordusu kuzey-batıyı ele geçirince askeri ve siyasi çevrelerde çalışmaya başladı.
1929 yılında Zhang' ın Yexian şehrinde Çin Merkezi Guoshu Enstitüsü' nün kurmasının arkasından Gansu Eyaleti Guoshu Enstitüsü' nü kurdu ve başkanlığını yürüttü.
1933-1935 yılları arası, Gansu ve Qinghai' de Guoshu Enstitü' lerini kurdu ve başkan yardımcılıklarını yürüttü. Kılıç stillerinde bir eksper olan Ma Fengtu' nun büyük oğlu Ma Guangda, Feng Yuxiang' ın birliğinde silah takımında görev yaptı ve Çin Seddi direnişinde şehit oldu.
Ma Fengtu, 1940 yılında kuzey-batıya yerleştiği dönemde, Yanshan bölgesi Pigua ile Luotuan bölgesi Baji stillerini merkez alarak Tongbei Wuxue' yi kurdu.
1945 yılında sonra, Kuzey-Batı Öğretmen Fakültesi Spor Bölümü' de yardımcı profesör olarak görev yaptığı dönemde, Piguaquan stilinin 4. formu Taishuquan formunu oluşturdu.
1947 yılında, Lanzhou şehrinde Huabin Spor Eğitim Derneğini kurdu. 1949 yılında Çin devletinin kurulmasının ardından, tıbbi çalışmalarına devam etti.
Kasım 1953 yılında, "Bajiquan Sanzijing" yani Baji stilinin 3 karakter klasiği adında bir çalışma yayınladı ve bu çalışma Bajiquan' ın başlangıcına dönüştü, yani büyük usta Wu Zhong' dan Baji' nin çıkışı yeri olan Qingyun' un Zhuangke köyüydü. Daha sonraki yıllarda, 10 yıllık bir araştırmanın sonucunda, "Tongbeijing" yani Tongbei gücü çekirdeğiyle, Pigua, Baji, Fanzi, Chuojiao, Qiqiang, Fengmogun, Piguadao, Tipaojian, Biangan gibi benzersiz bir sistem tarzı ortaya çıkmış oldu ve Çin' in kuzey-batısı ile diğer bölgelerde hızla yayılmaya başladı.

马凤图

马凤图(1888-1973) 字健翊,回族,河北省沧县杨石桥(今属孟村回族自治县)人。幼年与祖父马捷元、父亲马化堂学劈挂拳及摔跤等艺,与舅父吴懋堂学青龙拳,又与吴懋堂、吴世科学八极拳。
1899 年,11岁从黄林彪习通备大架子、十二大趟子、劈挂、青龙等拳术及陆合枪要法、双手刀法、宣化剑等,并系统地接受了李云标、萧和成及黄林彪等所倡导的通备学说。
1909年以不第秀才资格考入天津北洋师范学院。不久参加孙中山领导的同盟会,为“燕支部”主要成员因为精通武术,胆气充盈,被推为铁血团成员,参与了许多秘密活动。
1910年受同盟会燕支部之命,与同盟会人士,为对抗日本武士精神,形意拳家叶云表、李存义,八极拳家李书文,太极拳家李瑞东等一起创立中华武士会,任副会长兼教习。
1912年后偕弟及八极拳家韩会清等赴东北,在沈阳结识了“奉天三老”(即郝鸣九、胡奉三、杨俊峰)及流寓东北的山东螳螂拳家程东阁等,彼此引为武艺知己。与马,郝,程等结为金兰换艺之谊。期间,从郝,胡,习翻子,戳脚等艺。从程习螳螂九手,八极及翻子等艺。并将劈挂,八极,及陆合大枪要法,通备剑法赠教郝,程等人。曾以武士会代表身份与在天津某校任教的日本剑道教习比试击剑,结果连胜三局。
1920年返乡务农,耕田为业,练武兼习中医。
1923年,家乡大旱,率二弟英图、三弟昌图及长子广达赴豫投奔冯玉祥。不久随冯进驻北京。曾任前门税务稽查主任、通县税务局长。
1924年在张家口与张之江创办冯玉祥部的新武术研究会,并任冯玉祥所部白刃战术教研室主任,主编《白刃战术教程》。期间与胞弟马英图一起创编了寓枪于棍的"风磨棍",被西北军广泛用于训练和实战的“破风八刀”以及劈挂拳第三路飞虎拳。
1926年,冯军在南口大战失利,主力向西撤退,马随冯军刘郁芬部经宁夏入甘肃,马英图随张之江去南京,后筹备中央国术馆,担任要职,也是国术馆的竞技代表。 1926年随国民军入西北,先后任职于军政两界。
1929年他创建张掖县国术馆后,参与甘肃省国术馆之筹建,任副馆长。
1933-1935年之间,创办了甘肃省国术馆和青海省国术馆,曾兼任两个武术馆的副馆长。马凤图其长子广达以刀法见长。广达曾任冯玉祥部手枪队队长等职,长城抗战之役中,以身殉国。
马凤图先生客居大西北1940年,以“盐山劈挂”与“罗疃八极”为核心,创立“马氏通备武学”。
1945年以后任西北师院体育系兼职副教授,期间为教课之需,创编了后来被列为劈挂拳第四路的“太淑拳”。
1947年,在兰州创办“华斌体育学社”。
1949年中华人民共和国成立后,从事医学工作。
1953年11月有《八极拳三字经》之作问世,《三字经》一开头就写到:八极拳,吴钟传;枪中王,庆云县;庄科村,树教范。师张公,礼超凡。晚年客居西北,经数十年之传习与研究,融汇各家之长,形成了以他为代表的、以“通备劲”为核心的劈挂、八极、翻子、戳脚以及奇枪、风磨棍、劈挂刀、梯袍剑、缠丝鞭杆等拳械的独特风格,并广为流传于西北诸省、区。

Başlamaya hazır mısınız?

突厥通俻 Turk Tongbei