24/7 İletişim0505 893 70 96

国术
Guoshu Ulusal Sanatlar

Blog Detail Image

Guoshu Ulusal Sanatlar

Guoshu, "Çin Cumhuriyeti (1912-1949)" tarafından ortaya çıkarılmış bir terimdir, yani "Çin Wushu" anlamına gelir, sağlık, güçlenme ve kendini savunma sporudur, "hem içeride hem dışarıda becerilere ve ahlaka odaklanmaktır, Wude (dövüş erdemi), Wuyi (dövüş sanatları), Jiyi (teknik sanatlar) ve Youyi (eğlence sanatları) temelli geleneksel halk sporlarıdır. Guoshu (ulusal sanatlar), genellikle Wushu (dövüş sanatları)'yu ifade eder ve Guoshu, Wushu için "Çin Cumhuriyeti" nin başlığıdır.
Şu anda, sadece ulusal sporların önemli bir parçası değil, aynı zamanda uluslararası spor yarışmalarının kilit etkinliklerinden biri haline gelmiştir. Çin Halk Cumhuriyeti Dövüş Ulusal Oyunlarının resmi bir yarışma etkinliği olarak Wushu dövüş sanatlarından farklıdır. Yarışma etkinlikleri temel olarak iki türe ayrılır: Taolu (form) ve Leitai (ring dövüşü). İlki bir beceri gösterisi yarışmasıdır; ikincisi, yarışmacıların vuruşlu müsabakasıdır. Guoshu ulusal dövüş sanatları, Wushu dövüş sanatlarını, kişisel gelişim ve refah sanatını ve ülkenin refah ve istikrarını içerir.
Wu, savaşı durdurmak için gerekli olan silahtır. Guoshu ulusal dövüş sanatları, Çin Wushu dövüş sanatları, kişisel gelişim ve refah, ülkenin refah ve istikrar sanatıdır.
Guoshu: Dövüş sanatları için vücudu güçlendirmenin ve ülkeyi savunmanın önemini vurgulayan saygın bir isimdir.
Guoshu ulusal dövüş sanatları hakkında başka bir söz daha vardır: Wushu dövüş sanatlarını göstermeden sadece düşmanı öldür. Bunun adı Guoshu'dur.
Guoshu: 1927 yılında Çin hükümeti üyesi Zhang Zhijiang, Feng Yuxiang, Yu Youren, Cai Yuanpei gibi kişiler tarafından, Nanjing'de Guoshu Yanjiuguan (ulusal sanatlar araştırma merkezi) diğer adıyla Guoshuguan (ulusal sanatlar akademisi)'ni kurdular. Başlangıçta, ülkeyi kurtarmanın coçkusu ile güçlü bir ülke inşaa etmekti. Ancak, bu daha sonra halkın yeteneklerinin ortaya çıkmasına neden oldu. 1928 yılında Nanjing Zhongyang guoshuguan (Nanjing şehri Çin merkezi ulusal sanatlar enstitüsü) olarak yeniden adlandırıldı. İki karakterden oluşan "Guoshu" kelimesi ilk kez ortaya çıktı ve daha sonra Tayvan'da kullanıldı.
1958'de anakarada Zhongguo Wushu Xiehui (Çin Wushu Birliği) kuruldu ve 4 karakterden oluşan "Çin Wushu" kelimeleri ortaya çıktı.
Çin Wushu dövüş sanatları, iki farklı isim arasındaki anlaşmazlıkları çözmek için kullanılan bir isim olabilir. Ancak, Çin Wushu dövüş sanatlarının, Guoshu veya Wushu olarak kısaltıldığı söylenemez. Çünkü Çin Wushu adı daha sonra ortaya çıkmıştır.
Yi (sanat) kelimesini kullanıyoruz. Örneğin; Wuyi (dövüş sanatları), Chayi (çay sanatı), Shuyi (kaligrafi sanatı). Bu, Japon şeylerinden ayırt edilebilmesi içindir. Aynı zamanda Yi sanat, "Yishu sanat" çağrışımına sahiptir, belirli bir kültür için genel bir terim olarak da kullanılabilir.
Bugün buna Wuyi (dövüş sanatları) diyoruz. Bir anlamı sporun kapsamından bağımsız olabilir, diğeri anlamı ise tekniği, fikirleri, kültürü kapsayabilir ve hatta bir yaşam biçimi haline gelebilir.
Çoğu kişi, Guoshu ulusal sanatları hakkında yanlış bilgiye sahiptir. Guoshu ulusal sanatların sadece Wushu dövüş sanatları olduğunu düşünüyor ve hatta bazıları şaka yollu Wushu (dans sanatı) diyor. Bu, Guoshu ulusal sanatlarının en büyük bilmecesidir. Guoshu kelimesindeki Guo (devlet), "güçlü devlet ve güçlü halk" anlamına gelir, Shu (sanat) ise, teknik ile sanatsal yetenektir. Bunu uygulamak bir yandan kendini savunabilir, diğer yandan bedeni güçlendirebilir ve kendini geliştirebilir. Bu onun tekniğidir. Gongsun teyzenin kılıç dansı yapması ve izleyicileri ihya eder; bir dizi Tai Chi dövüşü ortaya çıkarsa, zarif ve sınırsız, bir dereceye kadar gevşeme, sertlik ve yumuşaklık, Yin ve Yang ile ortaya çıkacaksa, bu teknik ve sanatın bir kombinasyonu değil midir?
Antik ve modern insanlar, Guoshu ulusal dövüş sanatlarında hemfikirdir, Guo'nun Shu'su, kendini geliştirme sanatıdır.
Guoshu, birçok çağda insanlar arasında popüler olan Çin ulusunun geleneksel kültüründeki en temsili ve eşsiz kültürel mirası ifade eder. Guoshu, vücudu güçlendirmenin ve ülkeyi savunmanın önemini vurgular.
Eski bir uygarlık olarak Çin'in birçok Guoshu ulusal sanatı vardır. Jingju (Pekin operası), bir Guocui (ulusal ana kültür)'dir. Kaderi bahtsız ve zamanı doldu. Şarkı söyleyen birkaç yaşlı dışında çoğu genç, yavaş tempoyu durduramaz. Shufa (kaligrafi) Guoshu'da olmasına rağmen, popülaritesinde sınırlıdır, popüler olma açısından, ülkededeki insanlar kaligrafi hakkında kaç tane kitap sayılabilir ki?
Ülke içinde ve dışında en iyi bilinen: Çin Wushu dövüş sanatları (Guoshu), Çin Wenxue edebiyatı (Guoxue), Çin Huatu resim (Guohua), Çin Yinyue müziği (Guoyue), Çin Yixue tıbbı (Guoyi), Çin Jingju operası (Guoju), dünya tarafından Çin'in 6 büyük Guoshu ulusal sanatlarıdır.

国术

国术为“中华民国”所创建的词,意即“中国武术”,为一种健身、强身、防身的体育运动,持别着重“术德并重内外兼修”,以“武德”、“武艺”、“技艺”、“游艺”的传统民俗体育运动。国术一般指武术,国术是“民国”对武术的称谓。
目前不仅成为全民运动重要之一环,也是国际体育竞技的重点项目之一,为“中华民国”全民运动会的正规竞赛项目,与武术运动有所差异。比赛项目主要分成套路与擂台赛两种,前者为技能表演竞赛;后者则为选手对打竞赛。国术包含武术,个人延衍强盛,国家繁荣安定之术。
武,止戈为武。国术,中国武术,个人延衍强盛,国家繁荣安定之术。
国术:是对武术的尊称,凸显其强身卫国的重要性。
关于国术还有另外一种说法:只杀敌,不表演的武术,就叫国术。
国术:1927年,国民政法委员张之江发起,冯玉祥、于右任、蔡元培等人呼吁,与南京创立了国术研究馆,称“国术馆组设,原本救国之热诚,以期强种强国,而循至于民众均国术化”。1928年更名为南京中央国术馆,首次出现“国术”二字,后台湾沿用之。
1952年大陆成立中国武术协会,出现“中国武术”四个字。
“中国武术”可以是解决两岸名称争议的一个名称,但不能说“中国武术”简称“国术”或“武术”,因为“中国武术”名称出现时间在后。
我们用“艺”这个字,例如武艺、茶艺、书艺(或书法),可以与日本的东西作一区隔,同时艺有“艺术”的涵艺,又可以当作某种文化的通称。
今天我们称“武艺”,一则可以独立出体育的范围,一则可涵盖技术、思想、文化,乃至于成为一种生活方式。
一般人对国术都有误解,认为国术单单就是武术,有的甚至戏称为“舞术”,这是对国术最大的不解。国术,所谓“国”,就是强国、强民!所谓“术”,就是技巧与艺术。 练之,一来可防身,二来可健体强身、修身养性,这就是它的术。公孙大娘舞剑器,观者动容;若是一套太极打将出来,飘逸潇洒,张弛有度,刚柔相济,阴阳相合,这不就是术与艺的结合吗?
国术者,古今同意,国之术,修身之艺也!
国术指的是华夏民族的传统文化中最具有代表性和最富有独特内涵的深受许多时代的人们欢迎的文化遗产。国术,凸显其强身卫国的重要性。
中国作为文明古国,国术是很多的。京剧这个国粹,命运多舛,已身不逢时,时下除少数年长的能哼上几句外,绝大多数年轻人已吃不消停腔落板的慢节奏了。书法这个国术,虽说又出现了一阵书法热,但这热度也是有限的,就普及率而言,研习书法的人所占国人的经例究竟有多少呢?看来国术中真正被国人发扬光大的也许要算麻将了。
誉满中外的中国武术(国术)、中国文学(国学)、中国画图(国画)、中国音乐(国乐)、中国医学(国医)、中国京剧(国剧),被世人称为“中国的六大国术”。

Başlamaya hazır mısınız?

突厥通俻 Turk Tongbei